TEDDY zakrslý králíček

 

  optimalizace PageRank.cz  

TEDDY KRÁLÍČEK

(=medvídek, překlad z angličtiny) je plemeno zakrslého králíčka, které se k nám dostalo v roce 2006 ze západní Evropy - hlavně z Německa, Nizozemí a Belgie.
TEDDY je nové, dosud neuznané plemeno, ale i tak každý TEDDY králíček obdrží rodokmen – informativní výpis předků.                        

Jeho charakteristickým znakem je hustá, dlouhá a hebká srst s pestrou škálou barev a klidnou povahou. Jeho chov je podobný jako u jiných zakrslých králíčků, jenom je potřeba počítat s pravidelným pročesáváním srsti. Není to tak náročné, jak se na první pohled zdá, srst správného TEDDY králíčka by neměla mít sklon k přílišnému plstnatění a měla by se snadno udržovat.

 

Standard je přeložen z německého originálu

(ovšem nesmíme zapomenout, že chov teddy králíčků je zatím pouze zájmový a teddy králíček není uznaným plemenem, tudíž následující řádky jsou pouhou nápomocí při výběru jedinců a při jejich chovu)

Zakrslý teddy králíček

 Hmotnost dospělého TEDDY je mezi 800 g a 1700 g.
Samičky by měly vážit více než 1200 g, neboť příliš malé samičky nejsou vhodné k chovu. Ideální váha zakrslé samičky TEDDY se pohybuje kolem 1350 g.
Dospělí sameček by měl vážit 1000 g -1350 g, přičemž ideální hmotnost je také 1350 g.
Toto jsou pouze ideální hmotnosti, pokud máte samečka o hmotnosti jen 800 g, nebo samičku s 1600 g, tak je to také v pořádku. Tato zvířata však samozřejmě nejsou určena k chovu.


Nejvyšší přípustná hmotnost je 1500 g. Minimální hmotnost 1000 g.
Tělo má být krátké, zavalité a válcovité. Králík je od předu dozadu rovnoměrně široký. Pánev je správně zakulacená. Nohy (běhy) jsou krátké, malé. Ocásek je pevně přitisknut k tělu ve směru páteře. Kůže má přiléhat k tělu. Nemá nikde tvořit záhyby nebo převisy. Samička i samec jsou jenom málo rozdílní.


O srsti platí: čím hustší, tím lepší. Srst by měla být na celém těle stejně dlouhá. Jsou přípustné všechny barvy. Důležité: Přestože je srst dlouhá, mělo by se dbát na to, aby zůstala relativně snadno udržovatelná, v žádném případě nesmí dojít ke zplstění!


Hlava samce i samice má mít široké čelo. Ve srovnání s tělem by hlava měla být výrazná, krátká a silná. Krk je velmi krátký a sotva rozeznatelný.


Oči jsou velké a vystupují ze silných očních kostí. Měly by být tmavé. Modré oči jsou přípustné. Albíni jsou přípustní, avšak ne moc žádaní, neměli by být záměrně chováni.

 

Ideální délka uší je 5,0 - 6,3 cm. Nejsou příliš blízko u sebe, aby tam bylodost místa pro hustou srst. Ouška mají být pěkně zaoblená a osrstěná.
Tento popis plemene uvádí ideální vlastnosti TEDDY kráíčků. Jelikož je to velmi mladá rasa, vyskytuje se mnoho odchylek.

 

 

Povaha: Teddy se vyskytuje nejen jako zakrslý krátkouchý králíček s ušima vztyčenýma, ale také jako beránek s ušima dolů. Teddy beránci jsou ještě mazlivější a klidnější povahy než teddy králíčci. A přestože bývají o trochu  těžší, nacházejí díky své povaze také velkou oblibu!

 

Zakrslý teddy beránek


Hmotnost dospělého teddy beránka je mezi 1300 g a 2000 g.
Ideální váha samičky je 1600-1900g.
Ideální váha samečka je 1500-1800g. Samečci by měli být menší než samičky.
V poslední době i Teddy beránky můžete  vidět ve váze 1000-1200gr, tedy menší než doporučuje standard!

Tvar těla : ve stavbě těla a formátu má Teddy beránek odpovídat plně standardu zakrslého Teddy .
Jsou krátcí, zavalití, rozložití, mají široký hrudník. Krk je sotva rozpoznatelný. Při tom mají mohutný od předu do zadu stejnoměrný, krátký trup se zaoblenou pánví stejně jako krátkou a masivní šíjí. Spodní část je zaoblená. Nohy jsou krátké a ne příliš drobné. Hřbet je pěkně prohnutý.


Hlava je krátká s širokým čelem i nosem , z profilu je vidět zřetelně zaoblené čelo a nosní část. V porovnání s tělem je hlava mohutná a nápadná. U samiček je hlava o něco elegantnější. Jinak je samec od samice rozlišitelný jen málo.

Uši k charakteristickým znakům berana patří tzv. korunka. Na začátku uší se nacházejí výrazné hrbolky, které jsou známy jako korunka. Uši visí podkovovitě z hlavy dolů a přiléhají k tělu. Délka od špičky ucha po špičku ucha (=rozpětí) by měla být mezi 24-26 cm.
Oči jsou velké a vystupují ze silných očních kostí. Měly by být tmavé. Modré oči jsou přípustné.

Srst  by měla být hustá a na celém těle stejně dlouhá (i na hlavě). Přestože je srst dlouhá, měla by být snadno udržovatelná a nemělo by docházet k zplstnatění.

 

 

 DÉLKA UŠÍ

Jedna z věcí, kterou chovatelé u zakrslých králíků řeší asi nejčastěji je délka uší. Hlavy a uší si člověk všimne asi jako nejdříve. Každého zajímá králíčkův výraz. Bohužel, je délka uší pro některé zájemce (chovatele) prioritou. Přitom posuzovatelé na výstavách se nezajímají o milimetry, ale uši měří na centimetry. Není podstatné, jestli má králík uši 5,1 nebo 5,5. Problém je, když má králík ouška 7 cm a více.
Délku uší zjistíme, když metr dáme mezi uši králíka a přiložíme ho ke kořeni ucha.

 NĚKTERÉ ÚDAJE O ŽIVOTĚ A PÉČI TEDDY KRÁLÍČKŮ 

Od ostatních zakrslých plemen králíčků se TEDDY liší tím, že má srst stejně dlouhou po celém těle (i na hlavě a uších). První srst po narození mu začne růst na zádech, od lopatky směrem k zadečku a tvoří tzv, klín (=typický znak plemene).

TEDDY králíčci dospívají ve 12 týdnech a v té době je nutné oddělit samce od samic. Mláďata se odstavují v 8 týdnech.  Vhodný věk k páření je u samic 8 měsíců, u samců 7. Březost trvá 28 - 31 dní (u malých vrhů až 33 dní). Při dobré péči se zakrslý králíček může dožít až 10 let. Pokud chceme mít králíčka jednoho, musíme počítat s tím, že se mu budeme muset hodně věnovat. Když chceme dva, tak jsou nejlepší dvě samičky, sestry z jednoho vrhu nebo párek - samička a vykastrovaný sameček (po vykastrování je sameček ještě několik týdnů plodný).

Teddíky je potřeba čas od času pročesat (1-3x za měsíc, podle potřeby). V létě se TEDDY králíčci mohou ostříhat (do zimy srst opět naroste). Úprava drápků je také důležitá. U střihání drapků je nebezpečí poranění králíčka, tak do půlky i více mají drápky ještě prokrvené nervy, proto se nesmí drápky stříhat úplně k tlapce.

 VETERINÁRNÍ PREVENCE

Našim TEDDY králíčkům podáváme pravidelně lék proti kokcidióze (=onemocnění způsobené parazity, kokcidie poškozují králíkům sliznici střev a jater, přenáší se trusem nebo krmením, př. venkovní tráva,  králíci hubnou, mají vypoulené oči, bledé oční spojivky, nahrbený hřbet a přestávají jíst) Proti kokcidiím pomůže přeléčení Sulfakombinem Sulfadimidinem nebo Robenidinem nebo ESB3 bio. Mají také základní očkování proti králičímu moru a myxomatóze (očkování od 10.-12. týdne věku králíčka, 2x ročně), více o nemocích králíčků o kterých by jste měli vědět na kralici.cz

 JAK BYDLÍ TEDDÍCI U NÁS?

Našim králíčkům jsme postavili prostorné dřevěné příbytky. Králíčky chováme doma, proto se nemusíme příliš starat o  umístění jejich příbytků. U  králíčků chovaných venku se musí dávat mnohem větší pozor, aby ubytování nebylo na přímém slunci, vlhkém místě a příliš tam nefoukalo. Jako podestýlku používáme čerstvou slámu (používali jsme i jiné podestýlky, ale sláma se nám osvědčila nejlépe). 

Každý králíček má k dispozici své vlastní pítko na vodu, mističku s krmením, luční seno (domácí luční seno, sušené na letním sluníčku) a minerální kámen na obrušování zoubků. Na jaře králíčkům přidáváme k obvyklé potravě ještě větvičky s pupeny (jabloňové, hruškové, třešňové a broskvové větvičky), v pupenech a kůře je velké množství vitamínů a živin a králíčci si o ně dobře obrušují zoubky. Přes léto teddíci někdy dostávají mlíčí (listy+kořínky smetánky lékařské). Jinak jsou teddíci celé léto krmeni pouze svou obvyklou potravou (resp. krmná směs a kvalitní luční seno). Vyjímka je, když jsou králíci v zahradním výběhu, tam si uždibnou i trávy.

                  

KRMNÁ SMĚS PRO TEDDÍKY

 

 ODKAZY NA DALŠÍ STRÁNKY S MOC PĚKNÝMI KRÁLÍČKY:

 

MALÁ ZOO

Z VÝSLUNÍ

TEDDY Z PERLY

GALAXY TEDDY