Anglonubijské kozyAnglonubijská koza / Anglo-Nubian goat

 

 První kozu jsme si pořídili v roce 2005 a od té doby si už nedokážeme představit, že bychom žádnou neměli. Postupně se začalo naše stádečko rozrůstat, nejdříve, aby nebyla naše první kozička sama, a potom jsme přišli na kozu Anglonubijskou, kterou jsme si ihned oblíbili a začali se soustředit hlavně na ni. Momentálně máme sedmičlenné stádečko převážně podílových a 100% AN koz, včetně 100% Anglonubijského plemenného kozla.
 
Naše stádečko koz je taková zajímavá směska, kde převažuje hlavně plemeno kozy Anglonubijské a tady Vám je chci představit trošku blíže :). 

 

 

Popis plemene

Toto zajímavé a vysoce efektivní plemeno bylo vyšlechtěno na Britských ostrovech křížením indických a súdánských koz s anglickými mléčnými plemeny.
Plemeno je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima. U rohatých koz jsou rohy nasazeny široce od sebe, směřují dozadu a neměly by vybočovat ven. Krk je bez přívěsků. Hřbet je rovný a dlouhý, kříž může být mírně vyšší než kohoutek, ovšem bez zakřivení páteře. Srst je krátká a jemná bez dlouhých chlupů. Barva bílá, smetanová, světle hnědá, kaštanová, černá, případně i strakatá. Vemeno je kulaté se širokou základnou, jemné. Poloviny nejsou výrazně odděleny.

Plemeno se vyznačuje vysokou plodností, výbornou mléčnou užitkovostí a kvalitou mléka.

Plodnost se pohybuje v rozmezí 200 – 220 %, odchov by měl dosahovat 180 %. Kozy vyprodukují v průměru 1200 – 1500 kg mléka při vysoké tučnosti 4,7 % ( v rozmezí 3,7 – 5,7 %) a obsahu bílkoviny 3,9 % ( v rozpětí 3,4 – 4,4 %).
Živá hmotnost kozlů v dospělosti je 90 – 110 kg, koz 60 – 80 kg.

Více zde: https://www.schok.cz/plemena-koz/plemena-mlecna/anglonubijska-koza