MINI LOP zakrslý králíček

 

  optimalizace PageRank.cz  

MINIATURE LOP (MINI LOP) / ZAKRSLÝ KRÁLÍČEK S OUŠKY DOLŮ (BERÁNEK)


MINI LOP je u nás nové, dosud neuznané plemeno, ale i tak každý králíček obdrží rodokmen – informativní výpis předků.                        

Miniatur Lop (miniaturní beránek) je plemeno domácího králíka uznané v Anglii králíkářskou asociací British Rabbit Council (BRC). Zmatek vzniká proto, že ve Velké Británii je Miniatur Lop často nazýván (krátce) Mini Lop. Nicméně to je také plemeno králíka, které je uznáno zase americkou asociací chovatelů králíků (ARBA). BRC-uznaný Miniature Lop je nejvíce podobný ARBA-uznanému zakrslému králíku typu Holland Lop (Holandský zakrslý beránek). Miniaturní Lop je také podobný několika dalším plemenům králíků.

Miniature lop je v Británii relativně nové plemeno králíka vyšlechtěné z prvních dwarf (trpasličích) beránků v Nizozemsku během sedmdesátých let a to s názvem Holland Lop ( váha 2–2.5 kilogramů).O deset let později, tento menší typ beránků Holland Lop byl dovezen do Británie Georgem Scottem z Yorkshire. Tam po letech selektivního chovu mezi nejmenšími jedinci tohoto typu vzniklo nové plemeno pojmenované Miniatur lop, které bylo uznáno British Rabbit Council v roce 1994, s maximální hmotností 1,6 kg (3,5 lb).

Jeho charakteristickým znakem je kompaktní stavba těla, kulatá hlavička, bohatá srst jako plyšová hračka a hlavně přátelská a klidná povaha. Standardní váha má být do 1,6 kg.  Jeho chov je podobný jako u jiných zakrslých králíčků.

Stejně jako každé zvíře i Mini Lops mají různé povahy a osobnosti, ale obecně jsou velmi přátelští a hraví. Jako všichni králíci i oni jsou velice učenlivý a dají se vycvičit. Mohou být vyškoleni, aby reagovali na cvaknutí. Dá se naučit, aby na cvaknutí přišli a potom se odmění nějakým pamlskem. Dejte králíčkovi po každém kliknutí pamlsek po dobu 5 minut pak ustupte metr od něj a klikněte na clicker, pokud králíček jde za vámi je vycvičen.

Standard MINI LOP (anglický originál)

(ovšem nesmíme zapomenout, že chov MINI LOP králíčků je zatím pouze zájmový a králíček není v ČR uznaným plemenem, tudíž následující řádky jsou pouhou nápomocí při výběru jedinců a při jejich chovu)

1. Type - Bold thickset and firm. The body should be short, broad and well muscled with little visible neck. The well-muscled rump is short and well rounded. The chest is broad and deep with curved sides where it meets the shoulders, which are broad and strong. The front legs are thick, short and straight. The hind legs are short, strong, powerful and carried parallel to the body. The tail is straight, strong and well furred. A small dewlap is permissible but not desirable. 

2. Weight - Adult Weight Ideal 1.5 kg (lb/oz 3.4) Maximum  1.6 kg (lb/oz 3.8) Maximum weight for under 5 months exhibits to be 1.360kg (3lb) 

3. Coat - The coat to be dense and of good length, rollback with an abundance of guard hairs. Legs and pads to be well furred. 

4. Head - Crown and Eyes - The head is bold, broad and well developed. The profile of the head is strongly curved with a good width between the eyes, full cheeks and a broad muzzle. The eyes are bold, bright and large. The basal ridge of the ears should appear prominent across the top of the skull to form the crown. 

5. Ears - Should be broad, thick, well furred and rounded at the ends. They should be carried close to the cheeks giving a horseshoe like outline when viewed from the front. The inside of the ears should not be visible from any angle when carried correctly. 

6. Colour and Pattern - Any colour or pattern accepted by the Breeds Standard Committee of the British Rabbit Council apart from the broken pattern. 

ZDROJ: https://thebritishrabbitcouncil.org/standards.htm

 

<<<

1. Type 
 
Bold thickset and firm. The body should be short, broad and well muscled with little visible neck. The well-muscled rump is short and well rounded. The chest is broad and deep with curved sides where it meets the shoulders, which are broad and strong. The front legs are thick, short and straight. The hind legs are short, strong, powerful and carried parallel to the body. The tail is straight, strong and well furred. A small dewlap is permissible but not desirable. 
 
 
 
2. Weight
 
Adult Weight Ideal 1.5 kg (lb/oz 3.4)
 
Maximum  1.6 kg (lb/oz 3.8)
 
Maximum weight for under 5 months exhibits to be 1.360kg (3lb) 
 
 
 
3. Coat 
 
The coat to be dense and of good length, rollback with an abundance of guard hairs. Legs and pads to be well furred. 
 
 
 
4. Head
 
Crown and Eyes - The head is bold, broad and well developed. The profile of the head is strongly curved with a good width between the eyes, full cheeks and a broad muzzle. The eyes are bold, bright and large. The basal ridge of the ears should appear prominent across the top of the skull to form the crown. 
 
 
 
5. Ears 
 
Should be broad, thick, well furred and rounded at the ends. They should be carried close to the cheeks giving a horseshoe like outline when viewed from the front. The inside of the ears should not be visible from any angle when carried correctly. 
 
 
 
6. Colour and Pattern 
 
Any colour or pattern accepted by the Breeds Standard Committee of the British Rabbit Council apart from the broken pattern. 

 NĚKTERÉ ÚDAJE O ŽIVOTĚ A PÉČI KRÁLÍČKŮ 

Králíčci dospívají ve 12 týdnech a v té době je nutné oddělit samce od samic. Mláďata se odstavují v 8 týdnech.  Vhodný věk k páření je u samic 8 měsíců, u samců 7. Březost trvá 28 - 31 dní (u malých vrhů až 33 dní). Při dobré péči se zakrslý králíček může dožít až 10 let. Pokud chceme mít králíčka jednoho, musíme počítat s tím, že se mu budeme muset hodně věnovat. Když chceme dva, tak jsou nejlepší dvě samičky, sestry z jednoho vrhu nebo párek - samička a vykastrovaný sameček (po vykastrování je sameček ještě několik týdnů plodný).

Úprava drápků je také důležitá. U střihání drapků je nebezpečí poranění králíčka, tak do půlky i více mají drápky ještě prokrvené nervy, proto se nesmí drápky stříhat úplně k tlapce.

 VETERINÁRNÍ PREVENCE

Našim králíčkům podáváme pravidelně lék proti kokcidióze (=onemocnění způsobené parazity, kokcidie poškozují králíkům sliznici střev a jater, přenáší se trusem nebo krmením, př. venkovní tráva,  králíci hubnou, mají vypoulené oči, bledé oční spojivky, nahrbený hřbet a přestávají jíst) Proti kokcidiím pomůže přeléčení Sulfakombinem Sulfadimidinem nebo Robenidinem nebo ESB3 bio. Mají také základní očkování proti králičímu moru a myxomatóze (očkování od 10.-12. týdne věku králíčka, 2x ročně), více o nemocích králíčků o kterých by jste měli vědět na kralici.cz

 JAK BYDLÍ KRÁLÍČCI U NÁS?

Našim králíčkům jsme postavili prostorné dřevěné příbytky. Králíčky chováme doma, proto se nemusíme příliš starat o  umístění jejich příbytků. U  králíčků chovaných venku se musí dávat mnohem větší pozor, aby ubytování nebylo na přímém slunci, vlhkém místě a příliš tam nefoukalo. Jako podestýlku používáme čerstvou slámu (používali jsme i jiné podestýlky, ale sláma se nám osvědčila nejlépe). 

Každý králíček má k dispozici své vlastní pítko na vodu, mističku s krmením, luční seno (domácí luční seno, sušené na letním sluníčku) a minerální kámen na obrušování zoubků. Na jaře králíčkům přidáváme k obvyklé potravě ještě větvičky s pupeny (jabloňové, hruškové, třešňové a broskvové větvičky), v pupenech a kůře je velké množství vitamínů a živin a králíčci si o ně dobře obrušují zoubky. Přes léto králíčci někdy dostávají mlíčí (listy+kořínky smetánky lékařské). Jinak jsou celé léto krmeni pouze svou obvyklou potravou (resp. krmná směs a kvalitní luční seno). Vyjímka je, když jsou králíci v zahradním výběhu, tam si uždibnou i trávy.